SPZ pro nosiče kol na tažné zařízení

Čím dál častěji se mezi našimi zákazníky objevují dotazy ohledně SPZ pro nosiče kol na tažné zařízení.

Vzhledem k tomu, že se tyto nosiče stávají velmi oblíbené a že jsou podle švýcarského automotoklubu TCS pro provoz na silnici nejbezpečnější, pomůžeme Vám toto téma objasnit.

Zákon nám zakazuje řídit vozidlo, jehož registrační značka je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost. Pokuta za tento přestupek je pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok.

Jak předejít nepříjemnostem a vysokým pokutám?

Máme 2 možnosti.

První možností je přesunutí registrační značky z auta na nosič. O této verzi se velmi spekuluje, ale náš zákon ji umožňuje. Tuto variantu doporučujeme pro řidiče, kteří svůj nosič vyvezou párkrát do roka a přendávání SPZ je tolik neobtěžuje.

Druhou možností, pro řidiče, kteří mají svůj nosič na autě velmi často a nechce se jim otravovat s přendáváním SPZ, zákon v roce 2016 umožnil výrobu třetí registrační značky právě pro nosič na tažné zařízení. Vydají Vám ho na příslušném úřadě v jakékoli obci. SPZ vypadá stejně jako ty Vašem automobilu. Mají stejné znaky, pouze má za prvními třemi symboly dvě hvězdičky. Za tuto tabulku zaplatíte 600Kč plus 50kč za zapsání do velkého technického průkazu a do registru vozidel. Pokud se Vám nechce marnit čas a vysedávat na úřadech, stačí se předem registrovat na konkrétní čas a přijít na řadu prakticky bez čekání. Na výrobu tabulky mají úřady 30 dnů, ale většinou bývá do dvou týdnů hotová.

Jiná možnost než mít originální registrační značku už více než 2,5 roku neexistuje.

A co v zahraničí?

Ani tady zákon neumožňuje jízdu s nečitelnou poznávací značkou. Platí tedy stejné možnosti jako u nás – přesunutí značky z auta, nebo třetí registrační značka vydaná úřadem.

Přejeme Vám šťastnou a bezproblémovou cestu.

 

Tým ASN HAKR Brno s.r.o.

 

 

Kategorie
Nahoru
Profil
Košík

Vytvořilo FEO