Doprava zdarma při nákupu nad 5 000 Kč.

SPZ pro nosiče kol na tažné zařízení

Počátkem roku 2016 vešla v platnost novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Cyklisté a řidiči ji nevítali s nadšením, protože situaci zkomplikovala. Do roku 2016 mohl řidič použít jako třetí SPZ na nosič kol jakoukoliv maketu. Nyní musí postupovat jinak.

 

Zákon nám zakazuje řídit vozidlo, jehož registrační značka je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost. Pokuta za tento přestupek je pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok. A týká se to také nosičů elektrokol na kouli.

Vzhledem k tomu, že se nosiče na tažné zařízení stávají velmi oblíbené a jsou podle švýcarského automotoklubu TCS pro provoz na silnici nejbezpečnější, pomůžeme vám toto téma objasnit. Jak předejít nepříjemnostem a vysokým pokutám? Máme 2 možnosti.

 

Přesun SPZ na nosič kol

První možností je přesunutí registrační značky z auta na nosič. O této verzi se velmi spekuluje, ale náš zákon ji umožňuje. Tuto variantu doporučujeme pro řidiče, kteří svůj nosič vyvezou párkrát do roka a přendávání SPZ je tolik neobtěžuje. Pozor však na utěsnění značky. Při její ztrátě by vás čekalo kolečko vyřizování a byrokracie.

 

Třetí SPZ na nosič kol

Druhou možností, pro řidiče, kteří mají svůj nosič na autě velmi často a nechtějí se otravovat s výměnou SPZ, je třetí registrační značka na nosič kol. Její výrobu umožnil zákon z roku 2016 právě pro nosič na tažné zařízení.

Kde si o značku zažádám?

Na žádost vlastníka nebo provozovatele vozidla vám ji vydá kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností, bez ohledu na bydliště či sídlo provozovatele.

Jaká je cena registrační značky na nosič kol?

Za tuto tabulku zaplatíte 600 Kč plus 50 Kč za zapsání do velkého technického průkazu a do registru vozidel.

Jak bude nová značka vypadat?

SPZ vypadá stejně jako ty vašem automobilu. Mají stejné znaky, odlišují je pouze dvě hvězdičky za prvními třemi symboly.

Jak dlouho budu čekat?

Standardně se udává doba 30 dnů, ale většinou bývá do dvou týdnů hotová.

Co budu potřebovat s sebou na úřad?

  • vyplněnou žádost
  • doklad totožnosti
  • malý technický průkaz
  • velký technický průkaz
  • plnou moc (v případě zastupování)

Pokud se vám nechce marnit čas a vysedávat na úřadech, stačí se předem registrovat na konkrétní čas a přijít na řadu prakticky bez čekání.

Proč vlastně existuje povinnost spz na nosič kol?

Stát chtěl jednak nastolit jednotný systém a druhak eliminovat nekvalitní, podomácku vyrobené značky. Originální značky mají reflexní vrstvu, která zlepšuje jejich viditelnost. To je také jeden z důvodů, kterým si policajti obhajují vydávání pokut. Jestliže tedy nechcete platit, vyberte si jednu ze dvou uvedených cest.

Jak je to v zahraničí?

Ani tady zákon neumožňuje jízdu s nečitelnou poznávací značkou. Platí tedy stejné možnosti jako u nás – přesunutí značky z auta, nebo třetí registrační značka vydaná úřadem.

 

Přejeme Vám šťastnou a bezproblémovou cestu.

Tým ASN HAKR Brno s.r.o.